26.02.2014
Expresy šinkansen se nám během zájezdu stanou nejběžnějším dopravním prostředkem. Hned po příletu vyrážíme na méně navštěvované západní pobřeží Japonska do historického města Kanazawa.
Kromě toho, že od 17. století byla centrem rozvoje nejrůznějších řemesel, je Kanazawa známá i rozlehlou zahradou Kenroku-en, kterou Japonci označují za jednu ze tří nejkrásnějších zahrad v zemi. Název znamená „Zahrada šesti prvků,“ což vyjadřuje, že dle tehdejších zahradních architektů měla ideální zahrada vyjadřovat a využívat důvtip, prostornost, klid, starobylost, výhledy a tekoucí vodu. Nutno říci, že tekoucí voda nám ten den opravdu nechyběla, ale dál už jsme měli na počasí pořád štěstí.
Symbolem zahrady je tato oblíbená „rozkročená“ lucerna, se kterou se v Kanazawě setkáte v mnoha podobách, např. také na kanálových poklopech.
Z mnoha dodnes fungujících dílen navštívíme např. výrobnu zlatých předmětů a podíváme se, jak se tvoří hedvábná kimona se zdejšími typickými přírodními vzory.
Další zastávkou na cestě je obnovená moderní Hirošima a blízký ostrůvek Mijadžima se známou oranžovou plovoucí bránou, jež v Japonsku označuje vstup do šintoistických svatyní.
Příležitostí ochutnat japonskou stravu bude mnoho a každý si jistě najde to své. Pro někoho třeba suši, pro jiného zelená zmrzlina vyráběná z práškového čaje mačča nebo housky plněné sladkou fazolovou pastou.
Nevynecháme starobylou Naru ani bývalé císařské město Kjóto, které bylo přes více než 1000 let hlavním městem Japonska.
Krásu dřevěných pagod a zenových zahrad sem nejezdí obdivovat jen turisté zdaleka, ale také školáci z celého Japonska. Podzim je dobou školních výletů a pro děti budeme častokrát větší atrakce než nějaký buddhistický chrám. Pokus o konverzaci s cizinci je totiž povinnou součástí výletu a odpověď na pečlivě připravenou anglickou otázku „Jak se vám líbí Japonsko?“ jim tak určitě neodmítnete.
Počasí v listopadu připomíná prodloužené babí léto a v tuto dobu vrcholí podzim, symbolizovaný především rudě zbarvenými javory zvanými momidži. Obdivování zářících listů je japonská národní vášeň a televize i noviny denně sledují postup „barevné fronty“ a informují, kam se právě vydat za těmi nejhezčími stromy.
Během podzimního zájezdu budeme mít také možnost pozorovat svátek šiči-go-san, tedy doslova sedm-pět-tři, který je věnován chlapcům ve věku 3 a 5, a dívkám ve věku 7 let. V první polovině listopadu rodiče a příbuzní doprovázejí děti v nazdobených kimonech do šintoistických svatyní, kde se modlí za jejich zdraví a úspěch v životě.
Na závěr zájezdu se opět vrátíme na ostrov Honšú a kromě poznávání hlavního města Tokia se také přiblížíme na dohled k nejvyšší japonské hoře Fudži (3776 m), která je od června 2013 nejnovějším přírůstkem na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.
Poslední den: proměna v téměř dokonalé Japonce a Japonky - jen ty šikmé oči nám nějak nejdou…
Hanka pochází z Rychnova nad Kněžnou. Vystudovala anglistiku-amerikanistiku a japanologii na Filozofické fakultě UK. Volný čas během studia trávila odbavováním cestujících na pražském letišti a provázením amerických studentů po krásách naší vlasti. Má za sebou zkušenost s životem v USA, Japonsku a Španělsku. Pracuje jako překladatelka a tlumočnice. S Hankou se nejčastěji můžete setkat na zájezdech do Japonska, Panamy nebo Kostariky.
Úchvatné fotky z krásné země..